CroVortex - Igre, filmovi, šifre, recenzije i prodaja
 Zašto se ne učlanite besplatno?
Izbornik
· Home
· Recenzije: pc igre
· Recenzije: filmovi
· Šifre za igre
· Vicevi
· Forum
· Linkovi
· Net Bela
· Besplatne igre
· Članovi

Webshop
· Kontaktirajte nas
· Pregled košarice
· Igre za download
· Igre za PC i konzole
  - CD Keyevi
  - Igre do 69,99 kn
  - Rasprodaja
  - Igre po narudžbi
· Igračke
· EVE Online trial

Webshop newsletter

Načini plaćanja
· Kreditne i debitne kartice:

· Gotovina i ostalo

Druge opcije
· Kontakt
· Popis članova

Pretraživanje

Razno
·
· Video igre - povijest
· Film - povijest
· Optičke iluzije
· Obdukcija
· Top 10
· Preporučite nas
· Impressum i pravila o privatnosti

Članovi

Ukoliko ste već učlanjeni, ulogirati se možete ovdje.

Nemate Account? Možete ga napraviti besplatno. Kao član imate neke prednosti, poput slanja privatnih poruka, konfiguraciju i slanje komentara i članaka sa vlastitim imenom, promjena boje slova...

Tko je online
Trenutno je online:
Posjetitelja: 21
Članova: 0

Vi niste član. Možete se učlaniti besplatno na ovom linku.

Forum
· Šta ima?
· 21-11-2014 - astralis retro @ depo klub
· World of Warcraft
· 15-11-2014 - dave clarke [uk] @ pogon jedinstvo, zagreb
· Guild Wars 2
· Fallout Online 2 MMORPG (uskoro kreće 3. gaming sezona)
· 08-11-2014 - UES Sixth Anniversary @ Pogon Jedinstvo
· Koju mjuzu vrtite na kompu ovih dana
· 24-10-2014 - astralis teamwork @ kino klub, zagreb
· Šta vas drži na CV-u?

Moderira : Interghost , Slym , LunaR

CroVortex : Index - Općenito - Zabrana pušenja

4 stranice ( 1, 2, 3, 4 )
  Autor  Zabrana pušenja
 darax   Napisano 31.03.2009 18:39   

Thunderbird
Član od:
14.11.2008

Poruka: 983

Ja ne volim ići u kafiće zato što sam alegričan na dim cigarete, a znate kako alergija može biti opasna. Ali nemam ništa protiv pušača, samo neka nastave.

Riding a race bike is an art - a thing that you do because you feel something inside. Valentino Rossi
 Offline  PM  Profil    Izmjeni  Citiraj     Abuse

Y-Bind   Napisano 31.03.2009 20:33   

Behemont
Član od:
05.04.2005

Poruka: 2260

ByteRat:
Ma daj molim te
Ne mislis da si zbilja otisao u preveliki ekstrem? Znaci cijeli smisao, apsolutno jedini razlog zasto se izlazi je taj da se zapali cigareta u klubu? To je onak... ekstaza? I cim bi se takav zakon uveo, cijela mlada populacija bi prestala izlazit? Vise nikom ne bi bilo do plesa, do barenja, do pica, provoda i opustanja? Sve bi to propalo radi toga sto bi netko morao izac van zapalit cigaretu?
Zanimljivo je kako smo na Balkanu kad se treba nekih stvari odrec, a kad nam netko drugi kaze da smo balkanci, e onda kurac, mi smo Europa!! Mislim sta sad, Balkan je postao izlika za nepristojnost i nemar? Isto tako, vjeruj mi, nema vas opet toliko puno. Vec je ovdje netko napisao da je jedini u ekipi koji pusi. I u nasoj ekipi koja je brojila cca 10-20 ljudi pusilo je samo 2 i to vec u kasnijim godinama. A cak su se i oni suzdrzavali palit cigarete u zatvorenim prostorima. Kaj sad, jedini promet u kaficima i klubovima rade pusaci? Apsolutna glupost, tamo zalaze ljudi zeljni provoda, upoznavanja itd. a ne ljudi kojima je cilj pokazati se s cigaretom.

Ovo s ovisnostima, kao sto sam vec napomenuo, ti ne vjerujem. Ljudi koji puse po 30 godina se uspiju sami, svojom voljom u potpunosti odviknuti od cigareta. Dakle ne moraju u nikakvu komunu ni nista. A "ovisni" su o nikotinu tri desetljeca. I sad ces ti meni prodavat fore da to sto pusis mozda 5 godina je u tebi stvorilo toliku ovisnost da jednostavno ne mozes proci kroz par sati u danu, a da ne zapalis. I ta ovisnost se ekstremno poveca ako se nalazis u kaficu ili klubu, okruzen ljudima.

Opet usporedba hrane i cigarete... ne znam jel da ti nacrtam il kaj?
Auti, dezici, frizideri, klimatizacija i ostale stvari su vec regulirane zakonima o smanjenju zagadjenja. S autom se nebus zapeljal u klub. Itd... paralele ti bas nemaju smisla, sorry.

Ja imam puno frendova pusaca kojima ne smeta ovaj zakon... moji su jaci, nja nja nja nja

PS kak imas puno prijatelja nepusaca, a promet bi pao za drasticnih 70% i klubovi bi se zatvorili? Ja mislio da nas po tome uopce nema

Sve je to lako dok je ljeto i terase su ali mislim da će zima bit baš krizna. Rađe bi ne išao u kafić i stajo vani s cigaretom. Možda sam se premlad navukao na kutiju dnevno ali cigareta je moj faktor smirenja. Kad ne pušim sam jednostavno nervozan i ćudljiv (možda jer sam ovisnik ). I vjeruj mi ove mlađe generacije srednje su ćifuti. to si mogao i na vijestima vidit. Od neke sad ekipe moje od 20 ljudi nas 15-ak puši. I automatski sumnjam da bi ovih 5 moglo kvalitetno izač bez nas ostalih, jer ono ekipa smo i upotpunjavamo se.Ja nekažem da ću ja prestat ić van ali definitivno ću se lošije provest.

Možda ispadam ko kroner ali nepušičima je teško dočarat što cigareta može značit. Da je to sve zajebancija odavno bih prestao bacat pare na lišće u papiru. Ali nije...

I imam puno prijatelja koji nepuše ali zato oni nejdu na kave. Možda s curom/dečkom odu na neku cugu ali to je svake prijestupne. Ima dečko u mom razredu koji je fakat genijalan i zajebant i legenda od čovjeka. Nepušač je i ne zalazi u birceve. Rijetko kad kad ide s nama van ode na pivu i dapače dim mu uopće ne smeta.

Ali stvarno nemojte pretjerivat s ovim pušenjem na cesti jer vam nemože smetat. I ja sam bio nepušač nekad i nikad mi nije smetalo. Sve to stoji da vas trujemo i ispričavamo se nije namjerno ali zabranit nam da pušimo svugdje osim doma je ekstremno.

Ovo je Balkan, to je takav mentalitet i ugostitelji će trpit. To moraš priznat.

alienscum   Napisano 31.03.2009 21:22   

Rust Dragon
Član od:
29.09.2004

Poruka: 4197

neki su, bojim se, preuvelicali svoju ovisnost, ja sam pusio i napokon, ajmo reci, prestao, mozda opet pocnem a mozda i ne (e da je barem tako ) ali barem znam kako je pusacima, ovisnicima, i nepusacima ...
danas odemo na kavu i dvoje ljudi pokraj mene pusi i jedan tip iza mene i nemas zraka, pocnu ti suzit oci nakon nekog vremena i sl. nista bolje nije ni ovima koji puse al oni ne kukaju jer oni dime, a i nema veze sto sjedimo ispod znaka zabranjeno pusenje, dimi se sve u 16 i neke ljude smeta i jedva cekam 1.5. ...
ne smeta me uvijek, tj. gotovo nikad me ne smeta, ali danas me smetalo i ne mogu reci da mi je bio gust na kavi ko inace ...

a to kaj neki ne mogu ni par sati bez cigarete ... s dvije frendice sam bio u malom medi u zagrebu, tkalca, i jedini slobodan stol je bio onaj na kraju za 8 osoba, za svakim stolom se moze jesti al za tim stolom je zabranjeno pusenje i tam smo morali sjest. nisam zapalio jer nisam smio, kasnije smo se premjestili za jedan drugi stol di sam smio zapalit i kak sam sve prebacio na stol tak sam iz navike izvadio cigaretu i krenuo zapalit a njima to bas i nije bilo po volji pa nisam ni zapalio i nije mi smetalo, nije mi falila ta cigareta, tih sat i pol - dva bez problemaa pusim vec jedno 7 godina od cega 3 godine po kutija dnevno (izuzev zadnja 3 tjedna )
mislim nitko ne moze prodavat foru da je tolko ovisan da nemre bez cigarete 2 sata, pa ne udara ovisnost tak, probaj ne zapalit 24h pa ces vidjet kad te pukne kriza, a 2h su nista, to su bajke koje pricaju ovisnici ...
ja sam vec bio prestao na 3mj jednom ali stvar je bila u navici, ne ovisnosti, ovisnost ja lako rijesim ali navika je ono sto me vratilo i to je jedini problem ...

We are all atheists about most of the gods that societies have ever believed in. Some of us just go one god further.

eomer13   Napisano 31.03.2009 21:52   

Black Dragon
Član od:
19.08.2005

Poruka: 3407

Prvo: Jebote kako sam ja propustia ovu raspravu?

Drugo: booyakaša - bravo momče - ludlo tema!

Pročita sam cilu temu, tako da ne pišem nešto što se već ponovilo 5 puti. Vidim da se svi Vi koji ste nepušači vrtite non-stop oko jedne filozofije ali niste je totalno iskristalizirali, a ona se vrlo lako može definirati, odnosno već je definirana, a to je definicija slobode pojedinca:

Svaki pojedinac je slobodan i ima pravo ostvarivati svoje pravo na slobodu sve dok to pravo ne ugrožava drugog pojedinca.

I to je to. Nema rasprave.

Yaxyo:
Treba uvesti nekakvu regulaciju o ventilacijama koliko koja kvadratura mora imati jaku ventilaciju

To i postoji. Otac mi je diplomira građevinu a ja sam brodostrojarstvo pa znam nešto o tome kako iz svog iskustva tako i iz njegovog.
Svaki prostor koji se radi (pogotovo na brodu) mora imati odgovarajuću ventilaciju koja omogućuje normalan boravak u tome prostoru pod određenim okolnostima.
Primjer je disko klub i slično: svi disko klubovi imaju reguliranu ventilaciju koja je napravljena na način da je prostor uvijek ventiliran tako da u njemu mogu normalno stati svi, pa tako i primjera radi - nepušači. Inače ne mogu dobiti uporabnu dozvolu za dotični objekt ili u ovom slučaju disko.
E sad se Vi vjerovatno već pitate: pa čekaj malo (?!) je li ovo eomer na drogama - druga strana priče je šta je dosta objekata totalno ilegalno prenamjenjena u disko prostore, ili za to uopće nemaju dozvolu. To je onaj sinonim balkana. A i ima i još jedan; zna se desiti da disko klub ima sve šta sam nabroja, izgrađenu dobru ventilaciju, urednu papirologiju ali opet je unutra za umriti zagušljivo. O čemu se radi? - to je jedan od najstarijih trikova ugostitelja - a to je da se ventilacija uopće ne uključuje ili se uključi samo na 1/3 snage, zašto? - pa zato jer kad je zagušljivo, ljudi se znoje, a kada se ljudi znoje tada postaju i žedni, a kada su žedni onda dolaze na šank kupovati piće tj davaju gazdi lovu u džep.
Jebiga živimo tu di živimo - ali i to će se polako početi mijenjati - doće valjda ta kultura Europe i do nas Balkanaca.

Y-Bind:
Možda ispadam ko kroner ali nepušičima je teško dočarat što cigareta može značit. Da je to sve zajebancija odavno bih prestao bacat pare na lišće u papiru. Ali nije...

Ne ispadaš ti kroner - samo ispadaš lažov...
Sine (ovo ti ćiro govori zato pazi ) ti ne možeš pušiti više od 5 godina, a i da pušiš recimo 6 ili 7 opet ne možeš biti toliki kroner kao šta se opisuješ. To je sve gluma, i ni ti nisi iznimka tome pravilu. Svi pušači, tj velika većina je počela pušiti da bi zadivila mačkice da im pokažu kako su opasni. Jebeno šta te mačkice kad sazriju krenu tražiti uspješne a zaborave na opasne, ali to je druga pričica.
Tek nakon nekih 10-15 godina pušači puše da bi umanjili sebi stres, tjeskobu, depresiju i slično. Kao i svi ostali u svim svojim porocima - to im pomaže da izađu na kraj sa svojim životnim prilikama i neprilikama.

Pušači, a to su psihijatri odavno dokazali, su iznimno agresivne osobe. Ne mislim da onu opće poznatu agresivnost koja završava fizičkim sukobom a počinje verbalnim uvredama, već po samim postupcima.
A to je upravo ovo šta su mnogi kroz svoje primjere pokazali: a gdje su moja prava, zašto ja ne mogu ovde pušiti, ajde ti vani i slične gluposti.
Nemate Vi pušači nikakvih prava dok god u svojoj blizi ugrožavate nečije zdravlje. Tu sva vaša prava završavaju. I tu nema nikakve rasprave.

Šta se tiče pušenja vanka - protiv toga sam da se to zabrani. To je već paranoja. Ako samo malo proučimo fiziku shvatit ćemo da ako nismo u blizini pušača da količina dima koju pušač ispušta pri pušenju je iznimno zanemariva u usporedbi količine zraka. Dodajte tome još utjecaj vremena tj vjetra - i shvatit ćete da je prilično glupo inzistirati na zabrani pušenja vanka.

A sad ajmo malo na pravosudni dio ove teme: kao šta je Sabbath rekao - državi je jednostavno postalo neisplativo plaćati troškove liječenja, tj ne dobivaju toliki prihod od prodaje cigareta koji može pokriti troškove liječenja, i da bi to spriječili - malo po malo zabranjuju pušenje. Svatko tko misli da država to radi iz nekih plemenitih pobuda je u grdnim iluzijama. Država ili sustav je vladavina manjine nad većinom, i pri svakoj prilici ili donošenju zakona sustav će prvo zaštiti sebe i svoju lovu pa tek onda ostale. A ako se dešava kao u ovoj prilici da jednim potezom ispadaju plemeniti i zadrže lovu u svojim džepovima - još bolje.

Percy: Only this morning in the courtyard I saw a horse with two heads and two bodies. Blackadder: Two horses standing next to each other?
 Offline  PM  Profil   Email    Izmjeni  Citiraj     Abuse

ByteRat   Napisano 31.03.2009 21:56   

Behemont
Član od:
18.10.2001

Poruka: 2183

Aliens*****
 Offline  PM  Profil  www    Izmjeni  Citiraj     Abuse

ineedmoney   Napisano 31.03.2009 22:45   

Rust Dragon
Član od:
05.09.2004

Poruka: 5998

eomer13:
Pročita sam cilu temu, tako da ne pišem nešto što se već ponovilo 5 puti. Vidim da se svi Vi koji ste nepušači vrtite non-stop oko jedne filozofije ali niste je totalno iskristalizirali, a ona se vrlo lako može definirati, odnosno već je definirana, a to je definicija slobode pojedinca:

Svaki pojedinac je slobodan i ima pravo ostvarivati svoje pravo na slobodu sve dok to pravo ne ugrožava drugog pojedinca.

ovaj mi dio ni je jasan. jel ti kažeš da se ruši pravo na slobodu pušačima ili nepušačima? s ovim ostalim se uglavnom slažem osim dijela s državom koja zabranjuje pušenje zbog manjih troškova u zdravstvu, to mi je već teorija zavjere polako.

Elendil   Napisano 31.03.2009 23:00   

Bone Dragon
Član od:
07.01.2006

Poruka: 2953

eomer13:

Mda, al tko tu narušava ciju slobodu?
Pušaci nepusacima time sto ih truju u bircevima? Ili nepusaci vlasnike birca time da im zabranjuju da na svom posjedu puse?

So say we all!

eomer13   Napisano 31.03.2009 23:58   

Black Dragon
Član od:
19.08.2005

Uf... - pa ja sam mislia da sam bia dovoljno jasan...eh

Naravno da sam mislia na pušače - jer onim samom definicijom svoje ovisnosti ugrožavaju tuđe slobode - tj pravo na život. Od pasivnog pušenja se umire isto kao i kod normalnog pušenja. Rezultat krajnji ne mora biti smrt - može biti nekakva dišna bolest - ali svejedno je to nasilno utjecanje na tuđu slobodu - odnosno njeno ugrožavanje - i ugrožavanje prava na izbor.

Šta se tiče teorija zavjera - nisam im ni ja sklon - štoviše za 99% njih mislim da su teško smeće kojima se služe needucirani ljudi da objasne stvari o kojima pojma nemaju.
Ali stvar troškova liječenja nije nikakva urota, to se zna - primjer ti je Amerika. Na kraju krajeva to je čisti pragmatizam, a po tome su vlade svjeta itekako poznate.

Percy: Only this morning in the courtyard I saw a horse with two heads and two bodies. Blackadder: Two horses standing next to each other?

ineedmoney   Napisano 01.04.2009 00:09   

Rust Dragon
Član od:
05.09.2004

Poruka: 5998

ovo je službeno sudnji dan... ti da se složiš sa Sabbathovom tvrdnjom! nečuveno! po mojemu; isti im je kurac sa il bez cigareta što se tiče liječenja, ili će liječit rak pluća(kraće, a skuplje. pod kraće mislim da će pacijent brže crknut) ili će liječit 568 drugih bolesti s 1017 različitih lijekova(dakle, duže a jeftinije). a sad sam se i sjetio da sam negdje čuo da su cigarete legalne upravo zbog SMANJENJA troškova zdravstva jer ljudi brže crknu.

alienscum   Napisano 01.04.2009 01:35   

Rust Dragon
Član od:
29.09.2004

"joj daj ne seri, pa isto sranje dal ja pusim kraj tebe il ne, ko da ce te taj dim ubit"
to je najcesci odgovor koji se dobije od pusaca, znam jer sam i ja imao takve "ideje", znao sam da nisam u pravu ali sam morao nekaj rec "u svoju obranu" ...

@money - nije tako, 365 dana, 30 godina je oko 10k dana, svaki dan 15kn je 150k kn za cigarete, od toga neka ode drzavi 50kn, na zdravstvo neka ode 40kn i onda ti lijeci bolesnike od raka pluca i sl. cije ljecenje kosta 5k kn mjesecno pa sa 40k kn to bas i nije lako, cini se da je to dosta love ali, realno gledano, nije tolko love po osobi i ljecenje je skuplje od toga, drzava gubi, a trenutno to nije potrebno ... (brojevi vjerojatno fulavaju ali to otprilike tak izgleda)

mislim da je kod nas najveci problem mentalitet, sve ostalo u razvijenom svijetu ne predstavlja problem ali kod nas je to nesto najgore, ko da smo zabranili vodu ...

We are all atheists about most of the gods that societies have ever believed in. Some of us just go one god further.

eomer13   Napisano 01.04.2009 11:41   

Black Dragon
Član od:
19.08.2005

Ineedmoney:
ovo je službeno sudnji dan... ti da se složiš sa Sabbathovom tvrdnjom!

pa sabbath je uvijek u pravu... zar ne? (01.04.)

Ljudi ne crkavaju baš brzo od cigareta - i u najekstremnijim slučajevima raka pluća - nije to "dovoljno" brzo za državu. Nije to ebola. A to šta si spomenia druge bolesti, to je isto cjelokupni paket sranja koje donose cigarete - zato zbroji trošak svih tih bolesti pa ćeš viditi rezultat.
Recimo u Engleskoj (bila mi dva prijatelja par puti) cigarete su ti po 50-60kn i nitko od malih "opasnih" tinejdžera nema love da ih kupuje "redovito" a kamoli da ih dijeli.
Znam da je ovaj moj prika kad je tamo bia sa nekih 17 godina i doša sa dvi kutije ovih naših cigareta i počea doli dilit duhan - posta je najveća faca u rekordnom vremenu - jer je to njima nepojmljivo. Ista stvar ko u Švedskoj sa alkoholom.

Već danas se zna da su svi veći duhanski proizvođači prekrižili SAD i Europu kao tržišta u kojima će još dugo profitirati. Tržište budućnosti za njih je sada Afrika (to ti je bilo i u reporterima)...

Ozy   Napisano 01.04.2009 14:09   

Rust Dragon
Član od:
23.09.2003

Poruka: 5291
Lokacija: na jedrilici u Karipskom moru s 2 tajlanđanke i 2 ukrajinke....

E totalno po meni niste u pravu vezi cigareta...ni jedni ni drugi..

Evo par činjenica:
Kutija cigareta u Kanfanaru,zapakirana u celofan, dođe 2kn i 90 nešto lipa..dakle izlazna cijena cca 3 kune - e sad vidite onda koliko to oporezuje država - ista logika ta je da i u BIH kupuju iz TDR-a i TDZ-a te neke cigare,i koje kod njih koštaju 6kn... Ne motaju to tamo čobani pa onda pakiraju u Ronhill pakiranje,ako ljudi misle da je tome tako kad se kaže cigarete 'iz fuša'...
Dim cigarete raspršen u zraku šteti nedovoljno da bi nekome naudio,to je znanstveno dokazano
Automobili isto truju...da ne pričam ovi koji ni euro3 normu ne zadovoljavaju...tom logikom zašto nebi svi morali imati euro4 ili euro5; ili još bolje zašto svi nebi vozili auto na struju..nije da nije izmišljen..i nije da je cijena proizvodnje tako jebena da ne može imati cijenu kao obični automobili (Zeitgast)...a to šta je monopol svuda na tržištu je druga stvar.

I da,šta se cigareta tiče,neka ih poskupe koliko hoće...da budu skupe kao i u eng. i franc. pa neka budu luksuz...time će se ova mularija s toga skinuti garantirano,ogromnim dijelom, a bit će i gro drugih ljudi će biti koje će to primorati da se ostave. Cigarete neka budu luksuz i to je ok. Ali pričati puno o pasivnom pušenju i liječenju bolesti od toga...pa ljudi puno više umiru od drugih stvari,i to mi je sad kao kad bi netko uspoređivao pogibiju gomile ljudi u avionu,naspram onih koji poginu u autu,njih 2-3..i tako milioni ljudi u prometu godišnje...pa daj nemojte biti smiješni. Eomer nadam se da ćeš shvatiti ironiju te priče,ako ne - samo znaj da nisi u pravu; vjerujem da bolnički sustav poznajem punooo bolje od mnogih ovdje,ako ne i od svih..ne samo šta imam iskustava osobnih iz bolnice gdje nije bilo sredstava za liječenje drugih stvari i neznam ni ja šta da se bez gaza i antibiotika ostaje; nego i to da mi pola šire obitelji radi u zdravstvu i to na svakojakim pozicijama pa sam upućen u to dobro,iako neznam koliko se to točno troši na liječenje bolesti izazvanih pušenjem... A plaćanje participacije i ubiranje para na tome...e sad to je drugi par rukavica,ali neću o tome jer ionako mi ne vrijedi nešto ni opravdano argumentirati,cro na bijelo ako treba,kad može doći neki CM i lagano puj-puj po tome i sad to više nije validno i nismo u pravu... Ali uglavnom zašto onda nepušači plaćaju participaciju i zašto onih 10 i 10 i 10kn tj. 30kn za mjesečno kad ideš kod doktora,a već ti plaćeno zdravstveo,kome firma kome biro...
I da se nadovežem kad sam već spominjao benzin. Čemu plaćanje putarine tj. cestarine (za ne puni profil,konkretno RI-ZG mislim),a ionako je u cijenu već! benzina uračunato neznam točno koliko..18 ili 19 lipa za po kilometru autoceste..e moj narode..prče nas i jebu na sve strane; i onda ovako bace mušicu da se narod kolje oko gluposti i da ne misli o onome o čemu treba nego neznam...ko priča u vuku i tri vola,ma prejadno i presmiješno...

A da ne pričamo bolesti izazvane smećem...onda radijacijom mobitela itd...pa onda treba staviti da ljudi ne mogu ni na mobitel pričati da ne ozračuju druge ne...

Sve to i ima i nema logike,ovisi kako se uzme, ali po meni generalno niste u pravu,jer puna demokracija mora značiti upravo to; a na ovaj način su pušači zakinuti i to debelo...i broj 2. nemojte mi sad opet početi o tome da pušači truju ove druge,jer ima toliko primjera gorihhh! trovanja po drugim oblastima i koječega,od trihinina u žvakaćima i emulganata u hrani itd. pa do kanceregenih lijekoooovaaaa!!! Tako da mi je ovo s cigaretama naprosto smiješno...

I da,ostavio sam se cigareta,tako da nebi bilo da se zalažem jer sam pušač..ali bio sam i znam kako je neopravdano to pljuvanje po njima.

Athlon64 X2 Brisbane @3000Mhz @24/7; Gigabyte GA-MA78G-DS3H @F4; Mushkin XP2 Redline 8000 @1000MHz 5-5-5-; XFX 9600GSO@Ultra clock's; Seagate 250GB & 320GB && Samsung F1 500GB; Philips 190P7ES; Logitech Deluxe & Logitech MX518; Sharkoon Silvation

ByteRat   Napisano 01.04.2009 14:41   

Behemont
Član od:
18.10.2001

Ozy - In short : ne kakaj

Uglavnom dosta toga kaj si napisao nije istina ili nema smisla. A sto se tice stetnosti cigareta, djelovanje dima na organizam itd. mislim da nas ipak iris sisa u tim informacijama.

eomer13   Napisano 01.04.2009 15:18   

Black Dragon
Član od:
19.08.2005

@Ozy: shvaćam ja tvoje osobno iskustvo, i familijarno - nitko to ne osporava - ali tvoja poimanja o zdrastvu su ipak lokalna.
Ja ti govorim o globalnoj politici zapada - a i mi se u tome smjeru krećemo...

Ako ćeš gledati statistički, u usporedbi automobila i aviona, avion je puno sigurniji način prijevoza.

Evo pa lipo pogledaj koliko ih gine samo u Americi svake godine

Druge usporedbe ti jednostavno ne stoje jer nemaju toliko ni veze sa temom, recimo: mobiteli će sigurno biti glavne ubojice 21 stoljeća, ali za sada još nije tako. Sve ostalo što si nabrojao su dječji primjeri prema štetnosti pušenja i koliko ih umre godišnje...

Ozy   Napisano 01.04.2009 15:43   

Rust Dragon
Član od:
23.09.2003

Evo zašto ja ne volim ovakve rasprave,naročito preko neta a ne s ekipom uz pivu...
Dakle da skratim - nitko nije u pravu i amen.
Sve ovisi s kog gledišta čovjek gleda i generalno u pravu ne postoji,jer je to tako relativno,barem danas kad se uvijek uspije dokazat suprotno...tako da bih istakao da ne serem i ne kakam.

Neću nikome nametati svoje mišljenje,ali automatski prestajem i pisati svoj sud o nekim stvarima i obrazlagati,zato jer je očito kako su mišljenja ljudi drukčija (a mišljenje je ko šupak jel,svaka ga budala ima.. ovo je šala naravno; a opet svatko ima pravo na mišljenje,i o ukusima se ne raspravlja,držim da je to ispravno ). Time dođemo da svatko može svakome nešto obrazlagati i argumentirati do prekosutra..a sve besmisleno.

Ja sad vidim da sam napisao da Eomer nije u pravu - i moja iskrena isprika zato. Nisam tako mislio pa ću redefinirati rečenicu - Nije u pravu s mog gledišta. Doduše gledišta može biti milion...pa opet ono..

Uglavnom Byte ja šta sam napisao - stojim. Imaš stručnjaka koji dokažu jedno,pa drugo...pa opet treće... ili pak jedni stručnjaci dokažu jedno,a drugi grugo,pa se opet pobijaju i tako... A nisam nigdje napisao kolika je to količina dima..i naravno da će u prostorijici,pa čak i discoteci biti zagušljivo ako ima puno dima; ali isto tako kome smeta dim ako netko u bircu na teresi zapali ili cigaretu dvije u ogromnoj hali npr...smetat će čangrizavoj babi-eto kome.
A sad za ovo šta nema smisla - pa ajde ti meni ukaži na to,nije da ću ti obrazlagati opet jer se sada povlačim,ali bash me zanima šta to nema smisla...jeste da sam debelo skrenuo s teme s onim benzinom i to,ali nebitno jer sam u globalu pisao ovo o zabrani - ili nisam možda....

@ Eomer - e druže moj stari.
Aj sad stani i opet pročitaj moj post i taj dio o prometnim nesrećama... Šta sam ja tvrdio?...indirektno da,ali opet - da je avion globalno sigurniji!!! - jer u nesrećama u autu ginu milioni,pa makar u svakom autu samo jedna osoba poginula... Je ok sad,da se razumijemo.
Htio sam reći da općenito ljudi umiru iz drugih razloga,pa i prometnih,ali nevezano uz to umiru masovno od drugih vrsta trovanja (nepitka voda..kanalizacijske vode,azbest'oza ekipa itd. ) ili bolesti uzrokovano takvim trovanjima (redom prema uvjetima - leukemija, probavne i bolesti jetre, pa rak ilitga tumor opet.. )...ali samo oko pušenja je strka,ono takva pompa se dignula oko toga da drugo ništa nije ni bitno...
I stoji da su moja poimanja o zdravstvu lokalna...ali jedna Amerika me trenutno ne zanima..ili neznam neka Finska itd. Kad se mi ukupno dovedemo na neku višu razinu,standard življenja općenito,onda možemo pričati o tome... A mi smo općenito kao nacija poznati po tome da idemo iz krajnosti u krajnost,pa tako i ovi naši debelo pretjeruju,te kakaju a ujedno to i papaju...pazi danas sutra šta će biti s ovim zakonom. Uostalom po meni je i neka vrijednost i važnost zakona definirana i njegovim provođenjem..je trebamo još o tome? Ja vidim,a i netko je gore pisao,o tome kako drotovi skotovi sami puše... Evo ovaj dio tko razumio - tko nije nije bitno; ali ne vidiš svako malo da čovjek pljačka nekoga..da se udara svaki tren netko, a svako malo netko puši cigare gdje se ne smije,i svatko malo se netko ne veže pojasem recimo (iako je samo za osobnu sigurnost)...i to je po meni relevantno mjerilo više ili niže razine vrijednosti i uopće važnosti nekog zakona.

Ove usporedbe šta ne stoje...evo samo jedna stvar..čuli ste za deponij otpada na Viškovu? - ili možda niste??!..neznam sad kolika je slučajnost da je u krugu od neznam sad koliko,u zadnjih godinu dana u tumora oboljelo 50.ak ljudi,koji imaju sad i svoju udrugu...i apsolutno nije istina da ljudi koji nisu astmatičari imaju problem s dišnim putevima te da ima i dosta primjera raka dušnika i pluća kod nepušača..!
Mislim ono..ako ćemo jest govna,onda ih jedimo..jer ako mi sad netko napiše da to nije istina i da to nema smisla,onda stvarno može da ide u 3PM,jer živim na Viškovu i susjeda nepušačica (i nitko od ukućana),je umrla od raka pluća...
Jel treba nekome osmrtnica i od doktora potvrda možda...

Kako rekoh,odustajem jer mi je ovo besmisleno jer svatko može biti u pravu s nekog aspekta...

EDIT: Ako me Byte gore nije shvatio,vezano za ono uz kakenje...dakle, nije ok da ti meni kažeš da ja serem,pa taman mi napisao to tako profinjeno,prokultureno i indirektno,ok?!
Ja se ljutim na takve stvari kad mi ih kaže osoba koja ima mozga da to može biti realna uvreda..za razliku od nekog CM-a...tako da ono,ja nisam nigdje tako nešto napisao..ne tebi,i ne ok ekipi...naročito ne da bih to napisao ako mi se nije svidjelo argumentiranje. Tako da mislim da bi i isprika bila na mjestu,ali eto zanemarujem ukoliko ti misliš da je ok to šta si napisao..?

Athlon64 X2 Brisbane @3000Mhz @24/7; Gigabyte GA-MA78G-DS3H @F4; Mushkin XP2 Redline 8000 @1000MHz 5-5-5-; XFX 9600GSO@Ultra clock's; Seagate 250GB & 320GB && Samsung F1 500GB; Philips 190P7ES; Logitech Deluxe & Logitech MX518; Sharkoon Silvation

ByteRat   Napisano 01.04.2009 16:25   

Behemont
Član od:
18.10.2001

Ma Ozy, nema tu rasprave. Sto ti zelis reci? Da pola znanstvenika je dokazalo da je pusenje stetno, kako aktivno tako i pasivno, a druga polovica da nije pa se sad oni nadmecu?
Nema studije koja bi pokazala korisnost ili ne stetnost pusenja. To je vruci dim, prepun otrova, ne moze nikako biti ne stetan i o tome nema rasprave. One usporedbe sa avionima i autima isto ne drze vodu.
Pusenje (pasivno i aktivno) je jedan od najvecih, ako ne i najveci uzrok bolesti disnih puteva kao i smrti. Bas radi svoje rasirenosti i bas radi toga sto se ljudi toliko bore protiv toga i uporno nastavljaju s tim.

Ovdje uopce ni nije rasprava o tome da li je pusenje stetno, rasprava je o zakonu koji stupa na snagu. A ti sad povlacis neke teze o tome da li je zbilja toliko stetno...
Isto, zao mi je da se ne zelis upustit u postenu raspravu, pa nije da mi sad ovdje jedni druge pistoljima tjeramo da smo u pravu, samo agresivno raspravljamo, kao i do sada... nije da cu ja sad na Yaxya nesto drugacije gledat ili se naljutit jer covjek pise da se zalaze za ne provodjenje tog zakona...

Inace, vjerujem da ce ti Iris lupit podrobnije informacije posto su posljedica pusenja i utjecaj na organizam vise njeno podrucje, ali evo ti nesto ovako opcenito sa Wikija

"Perception surrounding smoking has varied over time and from one place to another; holy and sinful, sophisticated and vulgar, a panacea and deadly health hazard. Only recently, and primarily in industrialized Western countries, has smoking come to be viewed in a decidedly negative light. Today medical studies have proven that smoking is among the leading causes of diseases such as vascular stenosis, lung cancer[1], heart attacks[2] and chronic obstructive pulmonary disease[3], and can also lead to birth defects. The well-proven health hazards of smoking have caused many countries to institute high taxes on tobacco products and anti-smoking campaigns are launched every year in an attempt to curb smoking. Several countries, states and cities have also imposed smoking bans in most public buildings."

Dakle, nema rasprave o stetnosti. Jako se dobro zna koliko je stetno i u kojem postotku se krece ta stetnost. Istrazivanja se vrse jos od pedesetih i ja nisam cuo ni za jedno koje bi reklo da cigarete nisu stetne. Mobitele se jos ne moze zabranit iz tog razloga sto su na masovnom trzistu kojih desetak godina i ne postoji dovoljno studija niti je proslo dovoljno vremena da se ustvrdi zbiljska stetnost. Vidjet ces za 50 godina...a cak i danas ljudi se bore za to da im odasiljaci nisu blizu kuce.

Sto se tice tvoje susjede, nitko nije ni rekao da nepusac ne moze dobit rak pluca, ali pogledaj si koliko je rak pluca prisutan medju pusackom populacijom ili onima koji pasivno puse, a koliko medju nepusacima. Isto tako, mozes li ti sa sigurnoscu tvrditi da tvoja pokojna susjeda nije dobila rak kao posljedicu pasivnog pusenja? OK, ukucani nisu pusili, ali se i ona isto tako kretala uokolo... mozda je bila svakodnevno izlozena dimu na poslu ili gdje vec ili je ko mala bila prisiljena obitovat u zadimljenom prostoru.

"Smoking, particularly of cigarettes, is by far the main contributor to lung cancer.[31] Across the developed world, almost 90% of lung cancer deaths are caused by smoking.[32] In the United States, smoking is estimated to account for 87% of lung cancer cases (90% in men and 85% in women)."

"The incomplete combustion produced by burning plant material, like tobacco or cannabis, produces carbon monoxide, which impairs the ability of blood to carry oxygen when inhaled into the lungs. There are several other toxic compounds in tobacco that constitute serious health hazards to long-term smokers from a whole range of causes; vascular abnormalities such as stenosis, lung cancer, heart attacks, strokes, impotence, low birth weight of infants born by smoking mothers. A common result of smoking is the characteristic set of facial changes known to doctors as smoker's face."

"Cigarette smoke contains over 60 known carcinogens,[35] including radioisotopes from the radon decay sequence, nitrosamine, and benzopyrene. Additionally, nicotine appears to depress the immune response to malignant growths in exposed tissue"

I sad ti meni reci cija se prava krse? Jako je dobro Eomer to objasnio - svatko ima pravo na svoju slobodu dok time ne ugrozava tudju egzistenciju. Oprosti, ali ovo gore itekako ugrozava. I jedna zabrana pusenja u kaficima kako bi se kao krajnji rezlutat spasili tudji zivoti uopce ne bi smjela biti predmet rasprave, ali na zalost ljudi su takvi, bahati i ne dira ih to sto ce kao posljedica njihovog uzitka uz popodnevnu kavicu netko zavrsiti na respiratoru ili u lijesu. Ili bi bilo humanije da se svim nepusacima naredi da ne smiju ici uopce u birceve, diskoteke, vlakove itd.?

"Passive smoking-the inhalation of smoke from another's smoking-is a cause of lung cancer in nonsmokers. A passive smoker can be classified as someone living or working with a smoker as well. Studies from the U.S.,[40] Europe,[41] the UK,[42] and Australia[43] have consistently shown a significant increase in relative risk among those exposed to passive smoke. Recent investigation of sidestream smoke suggests that it is more dangerous than direct smoke inhalation"

Pa eto, mozda ce vecini ovo zvucati kao prazno trabunjanje nekog cangrizavog nepusaca, ali ljudi moji to su cinjenice. Nista me ne bi diralo da to sve nije vec pomno dokazano, a uporno se ignorira i onda se pusaci bune za neka svoja prava... Nema tu, ako se zelis trovat, samo daj, ali dok god to tvoje trovanje potencijalno fatalno utjece na druge, nema o tome rasprave. Pa mislim ajmo se onda zapeljat sa modrom galicom u centar Zagreba i prskat uokolo, jer je to zabavno, a svaki pojedinac ima pravo na zabavu... ili se grudat antraxom.

Ozy   Napisano 01.04.2009 17:02   

Rust Dragon
Član od:
23.09.2003

Cigarete i općenito pušenje jesu štetni za zdravlje,nisam nigdje rekao da nisu.
A ono šta sam napomenuo je silna pompa oko toga i drkanje ljudi u mozak s tom zabranom...
Za susjedu ti mogu garantirat jer je žena u godinama i kućanica,bila...a ti si očito već našao da je tome mogući uzrok neko pasivno pušenje...

Zdrava rasprava i nije toliko zdrava,jer nitko očito ne želi dozvoliti ni da dijelom nije u pravu...
Ako ispda da i ja to radim - može ok, ali napominjem da su cigarete štetne za zdravlje...dakle samim time nisam ja u pravu...

I nemoj sad ti pretjerivati..ono,od buhe praviš slona... Ajmo izljevat onda naftu iz tankera u more pa se kupat u tome itd...
Želim reći da su dokazali da PASIVNO pušenje nije ni približno štetno koliko se reklamira kao takvo...članak sam pročitao ima više od godinu dana,a valjda su i tada nekog qurca o cigaretama znali...
I da budući si mi rekao da kakam,ja ću tebi reći da si vrlo čangrizav,ko neka baba...pa uvrijedio se i ili ne. S druge strane svaka čast i pameti da i ne pušiš i zdravom razmišljanju te razmišljanju o zdravlju,to cijenim.

I konačno,ok..u pravu ste vi koji ste kontra cigareta i pušenja - što ovdje uopće nije bio upit dali je pušenje štetno,i čak ni koliko je štetno pasivno pušenje; nego je tema 'Zabrana pušenja' - i dakle o toj zabrani smo ili barem sam komentirao...da će ljudi šetat okolo usrani koji se to šleperi govana iskrcavaju sad za neku ne nezanemarivu,ali ne toliko bitnu stvar vezanu uz zdravlje samih - nepušača! Dakle onih kojim taj silni pasivni dim smetaaaa....
Pušač sam sebe očekivano i namjerno truje...

Ma u biti da,krepat će oni od toga,danas ili sutra..prije ili kasnije - pa ja bih im zakonom odobrio da ubiju pušača,kao šta su oni arapi ubili onog tipa šta je odbio ugasiti cigaretu..da,to je prava demokracija na djelu. Ipak im je ugrozio egzistenciju tom cigaretom... Doduše bombe i eksplozije su ok,ali ukoliko se na tim tržnicama ne puši...

Evo da napišem još jednom da ne bude zabune :
VI STE U pRAVU i ja SAM U KRIVU.
Evo je sad ok?..over & out.

Slym   Napisano 01.04.2009 17:21   

Crystal Dragon
Član od:
17.06.2003

Poruka: 12299

eomer13:
A i ima i još jedan; zna se desiti da disko klub ima sve šta sam nabroja, izgrađenu dobru ventilaciju, urednu papirologiju ali opet je unutra za umriti zagušljivo. O čemu se radi? - to je jedan od najstarijih trikova ugostitelja - a to je da se ventilacija uopće ne uključuje ili se uključi samo na 1/3 snage, zašto? - pa zato jer kad je zagušljivo, ljudi se znoje, a kada se ljudi znoje tada postaju i žedni, a kada su žedni onda dolaze na šank kupovati piće tj davaju gazdi lovu u džep..

To ti je primjer Dobrog Zvuka u ZG, neki dan sam na nagovor frenda otišao tamo nakon tri godine i juoš uvijek je užas s tom ventilacijom. Imaju oni uređaje sasvim dovoljne za ventilaciju i odimljavanje, uz to još i vetilatore stropne i zidne a uvijek je tamo tolko zadimljeno i zagušljivo da ne možeš disat i peku oči nakon nekog vremena. Uređaji rade na 1/3 snage uvijek i nisu očišćeni valjda u zadnjih 6 godina niti jednom.

HELPDESK

alienscum   Napisano 01.04.2009 21:32   

Rust Dragon
Član od:
29.09.2004

trovanja i sl. sve su to posljedice pogresaka ili ne postivanja pravila i regulativa, ili krivo postavljena pravila, krive doze su dozvoljene, tvari nisu zabranjene ... tako je trenutno i s cigaretama, nisu zabranjene a truju ljude protiv njihove volje, e pa sad ce bit zabrana i fino me nitko nece smjet trovat cigaretama protiv moje volje, jedino ako dode do greske ili ne provodenja zakona ...

zakon .... kao sto rekoh, jedva cekam da stupi na snagu

@slym - ma zvuk je jbg takav, kad je rukomet bio ni tv se od dima nije vidio

Yaxyo   Napisano 01.04.2009 21:42   

Rust Dragon
Član od:
15.05.2004

Poruka: 4377

Meni je Tvornica bila užasna gdje sam valjda izgubio 5L vode u pola sata kao oblik znoja. Nakon toga nisam više htio ići tamo.

Sloven sam, belac, slobodni strelac. Za svaki slučaj, još uvek samo svoj. || CroLyrics

alienscum   Napisano 01.04.2009 22:23   

Rust Dragon
Član od:
29.09.2004

ja sam tak prosao na kocertu mejdena, na otvorenom stadionu

Ozy   Napisano 01.04.2009 22:49   

Rust Dragon
Član od:
23.09.2003

Hehe..kako sad svi offtopiciraju...
Uglavnom pade mi još nešto napamet. U Njemačkoj je srušena zabrana pušenja u kafićima na ustavnom sudu. Mi smo napredniji od švaba pa smo eto iznimke...
Uostalom eto javni prostori poput bolnica i slično pa i ajde..ali kafići,e pa ne da je smiješno i jadno...

Uostalom za nepušenje nije potreban nužno i zakon..u šumi kafića vjerujem da bi se iskristalizirali takvi gdje bi vlasnik zabranio pušenje,te bi samim time postigao efekt i reklamu kao 'birc za nepušače' , gdje bi takvi korisnici i bili te 'vodili kolo.

Nadalje i ostali kafići,restorani i sl. objekti bi onda stavkom liberalizma i demokracije bili dužni napraviti fizički odvojene prostore za pušače tj. za nepušače,kako se već uzme..i to sa vratima i svime,da se i zrak ne miješa...sretnije rješenje nego ovo danas,iako nikako jeftino,ali eto neka vlada financira ugostitelje ili neka dozvoli tamo pušenje-amen.

Naša vlada je toliko licemjerna..počevši sad od ovog famoznog BMW-a do cigareta i neznam čega...jer dozvoljavaju proizvodnju i prodaju ali ne i korištenje,uvjetno rečeno jeli. U Nizozemskoj recimo ne možemo reći da je kanabis potpuno legalan,pa opet postoje coffe shopovi gdje se to legalno konzumira; a recimo kod nas je legalno prodavati i sve,ali ne i konzumirati bilo gdje osim u kući neznam..jer i ulica je javni prostor...
'Donedavno se i reklamirale cigare,samo šta nisu imale etiketu zdravi proizvod,ali sada..pompa i vršenje nužde naveliko...

Znači da nebi bilo mi prema EU i zapadu, a oni su neznam koliko pametniji; dakle u Njemačkoj je posve legalno pušit u bircevima,jer prema ustavu (njihovom) se ne smije oduzet ljudima pravo na to da koriste cigarete kao legalnu robu,na tim mjestima jeli - restač,kafić etc. Dakle protuustavno je oduzeti čovjeku takvu vrst slobode izbora.

I još nešto...o troškovima liječenja i o štetnosti neću opet,jer da su pušilice štetne - jesu, i da je i liječenje skupo - je. Ali šta onda zabraniti masnu hranu..?? Pa ubojica broj jedan u RH i šire su srčane bolesti,najuže povezano s načinom prehrane... Čovjek legalno kupi hamburger ili bilo šta, što ne da je nekvalitetna hrana općenito, nego ultra nezdrava. Začepljuje krvne žile,uzrokuje srčane itd. E na liječenje toga se najviše troši... Pa ajmo opet tipično hrvatski se pravit fini i pametni,pa zabraniti prodaju majoneze recimo,ili recimo fast food....ali u biti pustiti da ljudi kupe,ali ne i da jedu na javnim mjestima,jer time poručuju djeci da i ona čine to,što će ova napraviti pa od svog djetinjstva nezdravo živjeti i stvarati si predispozicije za bolesti srca itd.... Mislim da bi tako nešto bilo ultra retardirano,a nije da se ne može poveznica s ovim za cigarete napraviti - za zabranu u bircevima,diskaćima i takvim ustanovama mislim..ne na ured i firme recimo...i bolnice,iako oni i imaju po meni sasvim opravdani izuzetak - psihijatriju.
Da ne zaboravim reklamiranje majoneze na telki i sličnih proizvoda...a ne da su uzrok bolesti - na liječenje kojih se najviše novca troši..dakle općenito masna i loša hrana,koja se eto i reklamira..i truje tuđe umove navlačenjem na isto kao 'dobro' i 'zdravo'....zdrava lagana Zvijezda majoneza... Ne da je nezdravo nego otrov...pa evo Cola isto uništaba želudac i jetru totalno,ali ne da je svaki dan po sata samo njene reklame ne telki...

Dakle licemjerje,naročito vezano uz proizvodnju,prodaju pa čak i reklamiranje duhanskih proizvoda (i dalje na kiosku i sl.); a uvjetovano - da ne kažem skoro pa skroz zabranjeno korištenje.

I sad ko' tu koga jebe...vlada pušače...pušači nepušače,ili možda nepušači i vlada pušače....jebe tu lood zbunjenoga...pare se vrte i porez se ubire,a svira se kako kome trenutno odgovara...tako je i sa 0,0 promila bilo...i tako će uvijek biti kod nas balkančina...

ByteRat   Napisano 01.04.2009 23:26   

Behemont
Član od:
18.10.2001

Zbilja mi se ne da oko ovog drugog raspravljat, ponovo ide usporedba hrane i cigareta sto je po meni neusporedivo, srcani problemi su vise izazvani pusenjem nego prehranom, barem kod nas. Ako cemo vec susjede spominjat, moj je umro u trideset i nekoj od srcanog udara, u zivotu nije okusio masnu hranu, ali je znao pusit i po 3 kutije cigareta dnevno. Ne trebas bit genijalac da shvatis sto ga je ubilo.

Samo bi se htio osvrnuti na Ozy-jevu izjavu o Njemackoj gdje je iznio da je ustavni sud odbacio zakon i sad misli da se tamo moze pusit kak tko stigne jer su se pusaci izborili za slobodu od ne znam ni ja cega. Naime to nije istina, malo se treba informirat. Prica ide ovako...

"In Berlin, the non-smoking law came into effect on 1 January 2008. The Federal Constitutional Court ruled on the legislation at the end of July, and decided that small bars (often called corner bars) were at a disadvantage in the legislation, as they could not provide a separate smoking area. The senate must now submit a new law by the end of 2009. In the transition period, smoking is permitted in bars under certain conditions (provided it is not larger than 75 square metres and has only one guest room). In addition, the bar may not serve meals (only snacks), may not allow minors to enter and must post a sign saying that the bar is for smokers. In practice, the smoking ban is generally observed in cafés, theatres and restaurants (where food is served), but not in bars. Clubs and discos must, officially, have a separate smoking room, but as controllers do not work past 10pm, these laws are not enforced."

Dakle, nije nikakav divlji zapad sto se tice pusenja, novi zakon je u izradi, a dopusteno je pusit samo u manjim bircevima od 75 kvadrata i to pod posebnim uvijetima.

Sto se tice Nizozemske, odavno se je pocelo sa regulacijom i prostitucije i konzumiranja droge, a isto tako se uvodi zabrana pusenja kanabisa u tim barovima. Nisam siguran za datum od kada, ali znam da se uvodi, tako da ni tamo nece biti vise poznatih hasis barova ni pusenja kanabisa. Tj. zakonom ce bit ilegalno.

Ozy, malo se vise informirat...

Ozy   Napisano 01.04.2009 23:36   

Rust Dragon
Član od:
23.09.2003

Byte - pa ja neznam stvarno kako možeš tako nešto napisati - da cigarete više utječu od masne hrane na srčane bolesti.
Alkohol najviše troši jetru.cigarete pluća i dišni sustav, a hrana krvožilni sustav..nemoj,ali nemoj me pobijat molim te jer ću fakat otić u HZZO ivaditi potvrdu i slat kopije na kućnu adresu..šta je u kojoj mjeri toksično i koliko šteti ljudskom organizmu.

Ovo za susjeda isto može da stoji...ali 3 kutije; a neću te pitati dali je cugao ko životinja,iako čak ni to nije morao..a isto tako je mogao imati predispozicije općenito načinom života (stres itd.) ili genski za infarkt....a opet i nije morao..i zdrav čovjek umre bez razloga; dobije srčani pa bez i da se naprezao,imao u familiji takve bolseti ili išta slično...to se zove faktor neznam čega,ili fenomen neznam čega..imaš u medicini izraz,sad ga fakat neznam.

Ovo za informiranje,za ovaj slučaj si adekvatno našao..to da. A daj mi reci jesi skoro bio u Njemačkoj? Vidiš ja sam bio ne tako davno; zakon im je bio na snazi već. U koji god birc sam ušao,od benzinske na bilo gdje - i gdje god sam gestikulirao da ću pušiti - bilo vadeći upaljač i cigarete ili pokazujući prstima da ću zapaliti, konobar je automatski donosio pepeljaru iako iste na stolu nije bilo! Tako da je prilično 'divlji zapad' kako si ga ti nazvao,šta se pušenja tiče. Nije da nisu znali da sam turist a ne 'švabo i nije da mi je neki inspektor napisao kaznu ili me bilo tko i opomenuo..počevši od ljudi pa do organa vlasti...i nije da na sajmu nisam pušio.

Je to sad ok,da rješimo tu priču s Njemačkom?
I da potvrdim da su naši malo prelicemjerni,preglupi a i prenesposobni...aj baš ću zapaliti negdje da vidim tu kaznu famoznu.

ByteRat   Napisano 01.04.2009 23:54   

Behemont
Član od:
18.10.2001

Ma gle Ozy, odi ti na HZZO jer masna hrana u normalnim kolicinama nije stetna. Masti se koriste u organizmu i ako ti svaki dan pojedes malo majoneze, tebi doslovno nece biti nista. Uz to ako se normalno kreces ili bavis nekom aktivnosti, sve se to potrosi. Ako svaki dan pusis, pasivno ili aktivno, s vremenom ces imati posljedica. Utjecaj na krvozilni sustav pusenje ima i to ogroman.
Vjeruj mi, vecina ima problema upravo zbog toga. Ako je uz to jos i debel, onda ima dvostruki "dobitak". Ne kazem ja sad da kod nas nema ljudi koji dobiju infarkt od debljine i masti, ali isto tako kazem ti da zapravo vecina dobije radi cigareta. Ili barem cigarete ubrzaju postupak kod debelih ljudi.
Pusenje ti uzrokuje nevjerojatan niz zdravstvenih tegoba, pulmoloski problemi su samo jedan dio.

"Smoking and tobacco use are significant risk factors for a variety of chronic disorders. ***

What's the link between smoking and cardiovascular disease?

Smoking is a major cause of atherosclerosis - a buildup of fatty substances in the arteries. Atherosclerosis occurs when the normal lining of the arteries deteriorates, the walls of the arteries thicken and deposits of fat and plaque block the flow of blood through the arteries. In coronary artery disease, the arteries that supply blood to the heart become severely narrowed, decreasing the supply of oxygen-rich blood to the heart, especially during times of increased activity. Extra strain on the heart may result in chest pain (angina pectoris) and other symptoms. When one or more of the coronary arteries are completely blocked, a heart attack (injury to the heart muscle) may occur.

In peripheral artery disease, atherosclerosis affects the arteries that carry blood to the arms and legs. As a result, the patient may experience painful cramping of the leg muscles when walking (a condition called intermittent claudication). Peripheral artery disease also increases the risk of stroke.

A person's risk of heart attack greatly increases with the number of cigarettes he or she smokes. There is no safe amount of smoking. Smokers continue to increase their risk of heart attack the longer they smoke. People who smoke a pack of cigarettes a day have more than twice the risk of heart attack than nonsmokers.

How does cigarette smoke affect others?

Cigarette smoke does not just affect smokers. When you smoke, the people around you are also at risk for developing health problems, especially children. Environmental tobacco smoke (also called passive smoke or second-hand smoke) affects people who are frequently around smokers. Second-hand smoke can cause chronic respiratory conditions, cancer and heart disease.

The American Heart Association estimates that each year, about 37,000 to 40,000 people die from heart and blood vessel disease caused by other people's smoke."

"Nova studija otkriva da bi pušači tridesetogodišnjaci mogli imati 5 puta veći rizik od infarkta nego nepušači.

Na to upozoravaju finski epidemiolog Markku Mahonen i njegovi kolege, čiju studiju prenosi britanski časopis Tobacco Control.

Znanstvenici su to zaključili na osnovu podataka velike studije "Monica" o kardiovaskularnim bolestima, koja je između 1985. i 1995. provedena na 7,2 milijuna ljudi u 21 zemlji.

Studija, provedena pod okriljem Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), zabilježila je više od 22 000 srčanih udara koje su pacijenti, 18 762 muškaraca i 4 047 žena, u dobi od 35 do 39 godina, preživjeli.

Među njima su 80% bili pušači.

Muškarci pušači te dobi imaju 4,9 puta veći rizik od infarkta nego nepušači, a taj je rizik još izraženiji kod žena (5,3), otkrivaju znanstvenici.

Duhan je u toj dobnoj skupini vjerojatno odgovoran za gotovo dvije trećine infarkta kod muškaraca (65%) i više od polovice kod žena (55%). "

Ozy   Napisano 02.04.2009 00:04   

Rust Dragon
Član od:
23.09.2003

Ok.
Aj mi sad fino izvadi hrvatske statistike...i to redom na liječenje kojih bolesti se najviše novca troši,i koji je uzročnik te bolesti kod nas broj 1 - i pritom probaj ne spomenuti cigarete kao katalizator,oke..?
Ako neznaš,eto nađi si i to na netu i vidi dali sam možda u pravu.

Drugo još čega se sjetih...dakle da - na trošenje bolesti izazvanih prom. nesrećama se ne troši brdo novca?...ma ukinuti sve iznad eto 100konja...100KS gura i 2 tone mrcinu,pa ostalo sve ukinuti,i to obavezno za sve koji nemaju ajmo reć bar 10 godina iskustva tj. vozačku...a ujedno i stopu smrtnosti smanjimo aa..?

I da,kako uspijevaš samo komentirati šta ti odgovara,a šta ne samo zanemariš..? Ajde reci mi nešto sad za Njemačku molim te.
Kod nas nije zabrana ni stupila jer je odgođena,ali bitno da se studentima iskaznica oduzimala,koju su pušili unutar kafića! (ne knjižnice),gdje nije zabranjeno bilo uopće duvaniti, a koji se eto nalazi u sklopu knjižnice.
Njemačka je držva ipo..bila i bit će; a ove hrvatske otpadne,glupe...nedovoljno derivirane zakone,pa i njihovu primjenu nabijem na qurac,a žene na kitu.

EDIT: Hoćeš mi odgovoriti na PM ili ne?..neznam sad dali je to toliki problem da ja budem dijelom u pravu,i da nisi u pravu s nekih gledišta u svezi zabrane! (ne toga da je cigareta štetna jebemu sve!,to sam već i ja x puta napisao); ili ipak nisam sad više ok kao član, jer je to bilo jače od mene pa sam išao raspravljat i povlačit teze koje ti ne odgovaraju i neznam više...

ByteRat   Napisano 02.04.2009 00:17   

Behemont
Član od:
18.10.2001

Majstore, sto da ti kazem za Njemacku, napisao sam ti kakav je trenutni zakon i da je novi u izradi. I vjeruj mi, kad stupi, bit ce u kakvoj takvoj provedbi, pa makar i misijim koracima. I da nema tih ispocetka glupih zakona koji se po malo sve vise provode, onda ne bi imali ni taj mali pomak.
A probaj se prosetat tako jednom Svicarskom pa tamo zapalit na cesti ili bacit opusak na plocnik, pa ces vidjet reakciju
Ti kazes da si pusio, ja ti vjerujem i napisao sam ti da je pusenje dozvoljeno, ali samo po posebnim propisima i uvijetima. Vjerojatno si naletio na takve birceve.

Za Hrvatsku cu se potrduit pronaci podatke, ali nema sanse da je sad kod nas neko vece odstupanje od ostatka svijeta. Samo je na manjoj kolicini ljudi jer nas je opcenito manje. Ako je istrazivanje provedeno u trajanju od 10 godina, na 7,2 milijuna ljudi kroz 21 zemlju, onda postoji dovoljno statistickih podataka da se primjeni i na jednu Hrvatsku. Tako da cinjenica da se kod muskaraca pusaca u toj dobi povecava faktor za infarkt za 5 puta stoji.

Sto se tice automobila, to je regulirano. Kao 1. ti ne smijes radit prometnu nesrecu i ako ju napravis, snosis i zakonske posljedice poput zatvora ili placanja kazne. Kao 2. regulacija konjske snage kod mladih vozaca vec postoji. Kao 3. postoje prometna pravila kojih se moras pridrzavati kako bi se izbjegle prometne nesrece i do njih bi dolazilo u puno manjem postotku da ih se ljudi pridrzavaju. Uz to, kazne za brzinu, alkoholizam, nevezanje pojasa itd. se konstantno povecavaju kako bi se ljude prisilio na koristenje i postivanje.

Ozy   Napisano 02.04.2009 00:30   

Rust Dragon
Član od:
23.09.2003

To je ok. Ali ja opet kažem šta sam čuo od gospon Miškulina i njemu sličnih,a da je udio cigarete kod bolesti srca uvelike manji nego loša prehrana,stres i druge stvari. Nije bash da ti cigareta stvara kamenac u krvnim žilama jel...?..ali opet da može poslužiti kao katalizato koji će ubrzati takve stvari kod ljudi s predispozicijama za to - naravno. Ali kao katalizator!..ne kao glavni uzročnik.

Ovo za Švicu vjerojatno stoji. Ali probaj se autom popeti na bankinu u Švabiji pa javi...e da vidiš kako se taj zakon provodi,a od ovog za cigarete ni P od provođenja; a teško da me baš toliko posralo da nigdje nisam zapeo s cigaretom...ne, ljudi su jednostavno tolerantiji i pametniji,i znaju čemu pridati važnost,a čemu se smijati...

Ovo za aute stoji da već sada postoje takve restrikcije...ali tko ih provodi i kako..i šta je bilo s onih 0,0...a cigareta i zabrane se uhvatili ko sljepac plota...
A u biti neko vrijeme dok prođe i to će ukinuti ili manje poštivati ili pak nepoštivati.

ByteRat   Napisano 02.04.2009 00:47   

Behemont
Član od:
18.10.2001

Ne postoji kamenac u krvnim zilama Ali zato postoji ateroskreloza koju itekako uzrokuje pusenje, ne kao katalizator nego kao glavni uzrocnik. Evo studija drzavnog zavoda za statistiku....pa si pogledaj na kojem su mjestu bolesti disnog sustava. A i ako uzemo u obzir onu studiju provedenu na 7,2 milijuna ljudi gdje je bilo oko 80% pusaca sa srcanim udarom, onda mozemo zakljucit da je i ovdje velik postotak pusaca koji su imali srcani udar. I vjeruj mi, ima jako veliki postotak koji su ga imali samo i jedino radi cigarete.

Inace, za restrikcije, mozda se ne provode sada, ali moglo bi se za 10 godina... da nema tih malih pomaka, ne bi bilo nikakvih, dakle bolje ista nego nista. Isto tako jedan glupi zakon ne opravda totalno odustajanje od kazneno-pravnog sustava. Ono, sad idemo odustat onda od svih zakona i donosenja novih jer se jedan pokazao glupim i neprovedivim. Isto tako 0,0 i dalje stoji za profesionalne vozace, mlade vozace itd., dakle nije se vratilo bas na staro. I isto tako, u slucaju prometne nesrece 0,5 se uzima u obzir kao prekrsaj. Iskreno ne znam sto uopce zelis reci...

"Bolesti dišnog sustava sve češći uzrok smrti u Hrvatskoj

Skupina cirkulacijskih bolesti i tumori ubili su lani 38.000 ljudi, što je čak tri četvrtine od ukupnog broja preminulih osoba u Hrvatskoj prošle godine, pokazuju najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku koji među ostalim otkrivaju blagi porast mortaliteta u našoj zemlji. U 2005. godini umrlo je ukupno 51.790 osoba (50,33 posto muškaraca i 49,67 posto žena), što je oko dvije tisuće ljudi više nego u prethodnoj godini, tako da je stopa mortaliteta porasla na 11,8 na tisuću stanovnika. Medicinske stručnjake ne iznenađuje da je vodeći uzrok smrti skupina cirkulacijskih bolesti od kojih je umrlo 26.000 ljudi, slijedi skupina bolesti koje se nazivaju novotvorine (dobroćudni i zloćudni tumori) od kojih je lani umrlo gotovo trinaest tisuća ljudi. Na trećem mjestu su bolesti dišnog sustava (3180 smrtnih slučajeva), potom ozljede i trovanja kojima je podleglo gotovo tri tisuće ljudi te probavne bolesti od kojih je lani umrlo 2,3 tisuće ljudi. Čak šezdeset posto smrti uslijedilo je kao posljedica samo deset dijagnoza. Najviše je ljudi umrlo od ishemijske bolesti srca (994 i cerebrovaskularne bolesti (8154), slijedi zatajenje srca (3082), rak bronha i pluća (2640) te rak debelog crijeva koji je usmrtio 1747 ljudi. Upala pluća i dalje se nalazi na šestom mjestu s udjelom iznad 3 posto umrlih, a skupina dijagnoza koja obuhvaća bronhitis, emfizem i astmu postaje sedmi uzrok smrti s udjelom od 2,6 posto. Kronične bolesti jetre na osmom su mjestu, šećerna bolest na devetom, a deseti uzrok smrti u 2005. godini postaje ateroskleroza. Rak želuca koji se godinama bilježio u prvih deset uzroka smrti lani se preselio na dvanaesto mjestu, iza raka dojke. Crna statistika između ostalog otkriva porast smrtnosti kod bolesti dišnog sustava koje su u nekoliko godina prestigle probavne bolesti i ozljede i trovanja. Hrvatski zavod za javno zdravstvo koji je obradio podatke zamjećuje relativno nizak udjel nepoznatih i nedovoljno definiranih uzroka smrti (svega 1,27 posto), što je navodno rezultat dobre suradnje sa županijskim povjerenicima za zdravstvenu statistiku i mrtvozornika na području cijele zemlje. U 2005. bilo je gotovo 3000 nasilnih smrti, oko 2000 su nesretni slučajevi, hrvatski građani lani su počinili 875 samoubojstva, ubijeno je 59 ljudi, a pet osoba je stradalo od mina. Iako su uzroci smrti gotovo podjednaki za oba spola, muškaraci ipak češće umiru od nasilne smrti koja je čak četvrti uzrok. Probavne bolesti pak postale su peti uzrok smrti žena. Da žene duže žive, ponovno je dokazano - muškarci su zastupljeniji u ukupnom broju umrlih i u dobnoj skupini od 0-64, a žene najviše umiru u dobi od 65 i više godina. "

alienscum   Napisano 02.04.2009 00:55   

Rust Dragon
Član od:
29.09.2004

ma tih 0.0 je bilo ionak bzvz jer jbg, netko je gucnuo pive pa reko ak cu najebat nek mi pise 3 promila a ne 0.3 a ovak ce netko popit jednu pivu koja ce utjecat puno manje na sposobnosti nego njih 5-6 ...

ovaj s cigaretama je u "razvojnoj" fazi i ko zna kako je odredeno provodenje dok ga ne finisiraju i ko zna kolko caka postoji tak da je bzvz raspravljat o tome ...

al tvrdnja da je masna hrana tolko gora od cigareta ... pa sumnjam nekak, masti trebas u razvoju a nikotin(+ko zna kolko otrova) ne trebas u razvoju, masti ne izazivaju ovisnosti dok nikotin izaziva a da ne pricam ono sto svi znaju, cigarete su samo negativne, nemaju pozitivnih ucinaka izuzev eventualnog placebo efekta dok masti imaju podosta vaznih funkcija ... dakle dolje cigarete

necija prava ... mislim da su moja prava na zivot bez nepotrebno trovanja vaznija od necijeg prava da gusta (pri cemu mene truje), dakle opet, dolje pusenje ...

Nazad na vrhOdi na stranicu: 1, 2, 3, 4

Odi na

Preporučamo korištenje MSIE 6.0, Seamonkey 1.1, FireFox 3 ili novijih uz rezoluciju 1024x768. Pitanja, pohvale ili primjedbe možete slati ovdje.