Net Bela

The Curious Case of Benjamin Button recenzija (5109 pregleda)

REDATELJ: David Fincher
SCENARIJ: Eric Roth
ULOGE: Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond, Tilda Swinton, Taraji P. Henson
TRAJANJE: 166 min

Jedan od prošlogodišnjih hitova, film Davida Finchera koji je bio nominiran za 10 Oskara od čega je 3 osvojio, pridobio je i simpatije publike. Film je sniman prema kratkoj priči F. Scotta Fitzgeralda koja je objavljena 1922. Koliko se razlikuje od originalnog uratka obraditi ću kasnije. Fincher je već dobro poznato ime u filmskim vodama. Redatelj hitova poput Zodiac, Panic Room ili Fight Club ovaj puta bavi se manje nasilnom temom. Priča koja traje gotovo 3 sata redateljski je dosta dobro popraćena iako je titulu za najbolje postignuće u režiji odnio Danny Boyle sa filmom Slumdog Millionare. Isto tako slabo se raspoznaje onaj Fincherov pristup režiranju, što u ovom slučaju nije negativna stvar. Planovi za snimanje počeli su još ranih devedesetih kada se kao glavna uloga spominjao Tom Cruise, a za redatelja se šuškalo o Stevenu Spielbergu.

Mnogi nakon pogledanog filma bacaju usporedbe sa Forest Gumpom. To i nije iznenađujuće jer filmovi doista dijele nekoliko sličnih motiva kao i istog scenarista. Priča govori o djetetu koje se rodi kao starac te se kroz daljnji život pomlađuje. Naravno, film prati njegov život, probleme, ljubavi i radosti. Iako je tema o starenju unazad poprilično originalna, ostatak filma je tipična drama kakvu su mnogi filmovi već obradili. Ponekad se čini monoton i na trenutke dosadan, no u globalu film je gledljiv i primjeren za široke mase, pošto koristi već poznati recept snimanja, stoga će se mnogima svidjeti. Osobno imam osjećaj kao da je na ponekim dijelovima previše razvučen, a opet za životnu priču nekako se premalo fokusira na cjelokupni život, a previše na romansu između Benjamina i njegove ljubavi Daisy. No redateljski je to vjerojatno i bio cilj, napraviti romantičnu dramu gdje zaljubljeni dvojac stari u suprotnim smjerovima i kroz cijeli život imaju samo jedan kraći period sreće. Vjerojatno najveće postignuće koje je ovaj film napravio jest u obliku šminke i specijalnih efekata. Svaki dan trebalo je oko 5 sati šminkanja kako bi se Pitta pripremilo na snimanje. Isto tako odlično su prikazana pojedina vremenska doba iz prošlosti, a ekipa je surađivala sa Levi kompanijom i njihovim arhivama kako bi što vjernije prikazali i odjeću iz određenog perioda prošlosti.

Pitt je svoj posao odradio odlično, kao i u većini slučajeva. Preko glume zadivljujuće je pokazao kako stari ljudi i djeca ponekad mogu dijeliti velike sličnosti unatoč razlici u godinama. Isto tako dobro je prikazao probleme čovjeka sa unikatnim stanjem koji juri u suprotnom smjeru od svih ostalih i tome kako se takvom životu prilagodio maksimalno koliko je mogao. Iako nisam fan Kate Blanchett, u ovom filmu se pokazala kao dobar odabir. Njena uloga nije kompleksna poput Pittove, ali je svoj posao odradila vrlo dobro (za razliku od uloge u Indiana Jonesu). No, po meni najjača glumačka karika u ovom filmu je Taraji P. Henson koja igra ulogu Benjaminove pomajke i koja je za tu ulogu bila nominirana za Oskara za najbolju sporednu žensku ulogu. Njeni komentari i izrazi lica su doista odlični i uvelike pridonose filmu jer kroz njenu glumu možemo ugledati koliko je zapravo potpora i izvor snage za glavnog protagonista te kako ljudska tj. majčinska ljubav može nadmašiti mnoge prepreke poput boje kože ili smjera starenja.

Sada malo o razlikama od literarnog djela. U sljedećim rečenicama može se naći tzv. spoilera pa ako netko još nije gledao film, a ne želi da mu se radnja previše otkrije neka ne čita. Glavni zaplet je u globalu isti. Glavna odstupanja predstavljaju to što se u priči Benjamin Button rodio poprilično velik, tako da je jedva stao u dječji krevetić te je nekoliko sati nakon rođenja sposoban govoriti te nema želju igrati se s igračkama. Stari unazad, kako fizički tako i psihički. U filmu je psihički napredak pak normalan, dok fizički stari unazad. Isto tako, u filmu je napušten i odgaja ga surogat majka, dok se u priči za njega brine njegova obitelj.

Button je priča o životu, smrti, starosti, razlikama i sličnostima, a ponajviše o ljubavi i kao takva dirnut će mnoge. Rekao bih da je ovo solidno filmsko ostvarenje, ali ne i iznimno. Simpatična pričica koja je ispričana već nekoliko puta, upakirana u novo ruho sa nekoliko zanimljivih detalja koja ju čini ujedno i klišejom i unikatom. Trajanje od preko dva sata moglo bi odbiti jedan dio publike koji nema strpljenje za životne drame, romansu i duge filmove. Onima pak koji mogu proći preko toga Benjamin Button vjerojatno će biti zanimljiv film.

Napisao: Marijan Sruk

Ocjena: 7/10