Net Bela

300 recenzija (9230 pregleda)

Redatelj: Zack Snyder
Scenarij: Zack Snyder, Kurt Johnstad
Uloge: Gerard Butler, Lena Headey, Dominic West, David Wenham, Vincet Regan, Michael Fassbender, Tom Wisdom, Andrew Pleavin, Andrew Tiernan, Rodrigo Santoro
Trajanje: 117min

300 je ekranizacija još jedne grafičke novele Franka Millera. Čovjek beskonačne mašte obradio je legendu borbe spartanaca protiv brojčano nadmoćne perzijske vojske. Miller je na filmu radio kao izvršni producent te savjetnik. Film je većinom snimljen ispred "bluscreen"-a kako bi mogao dočarati prizore iz stripa.

Film započinje oracijom jednog od sudionika Termopilske bitke, jedinog preživjelog. Ukratko se prikazuje spartanski odgoj, način života i opisuje porijeklo njihovog sadašnjeg kralja Leonide. Zatim se radnja prebacuje na dolazak perzijskog izaslanika u Spartu koji zahtjeva da se spartanci pokore Xerxesu. Kako je u Sparti svatko odgovoran za svoje izrečene riječi, pa čak i glasnik, Leonida se uvrijedi na glasnika te njega i njegovu pratnju baci u provaliju. Leonida posjeti svećenike (ephros) na vrhu planine kako bi im iznio svoju strategiju za obranu Sparte. Međutim svećenici su potplaćeni od strane Perzijanaca te proročanstvo tumače tako da Sparta ne smije ići u rat kako se ne bi prekinuo sveti festival koji se održava u čast Apolona. Leonida se ne može pomiriti sa sudbinom da dopusti Perzijancima lagan proboj do Sparte te okuplja 300 ratnika, od kojih svaki ima nasljednika kako bi ih poveo do Termopilskog klanca gdje se može umanjiti značaj brojčano nadmoćnih Perzijanaca...

Oko ovog filma vođene su mnogobrojne rasprave, a mišljenja su u potpunosti podjeljena. Ideja filma i grafičke novele vuće korjene iz filma "300 Spartanaca" iz 1962. kojeg je Miller gledao kao mali. Vjerojatno najveća zamjerka koju bacaju kritičari jest ona o nedosljednosti sa stvarnom poviješću. Meni osobno to nema smisla, jer vrlo je očito da ovaj film nije stvoren kako bi se dičio takvom povijesnom preciznošću ili odlikama kakvog dokumentarnog filma. U Sparti su uvijek vladala 2 kralja, Atenjani su prije dolaska perzijanske folote uništili velik dio Xerexsove horde na moru, ne postoje dokazi da su u bitci sudjelovali nosorozi ili slonovi, isto tako Perzijanci nisu imali sve one nakaze, Perzijanaca nije bilo toliko mnogo, Spartanaca i njihovih saveznika nije bilo toliko malo... mnoge su stvari izbačene, izostavljene ili dodane no to zapravo nije bitno. Svima je poznato da se filmska umjetnost uvijek temelji dijelom na stvarnosti, a dijelom na mašti. Greška redatelja Snydera možda je bila u tome što je za vrijeme intervjua s MTV-em izjavio kako je film 90% povijesno točan te kako je jedino odstupanje vizualizacija no kasnije se ispravio izjavom na BBCu kako je u jezgri film zapravo fantasy.

Isto tako besmisleno je kritizirati kako film uzdiže Spartance kao heroje, a Perzijance predstavlja kao prljavu i zlu hordu. To se lako može objasniti time što je cijeli film/novela zapravo priča jedinog preživjelog Spartanca s Termopila koji "ne želi uništiti priču istinom". Naravno da će svoje suborce opisati kao osloboditelje. Film se kritizira i zbog navodne rasne diskriminacije gdje Grci prikazuju "plemeniti" zapad, a Perzijanci "prljavi" istok. No i to mi nema nešto previše smisla s obzirom na to da se priča temelji na legendi staroj nekoliko tisuća godina. Film u 117 minuta daje malo drame, ali puno akcije. Nedostaje razrade likova i detalja. Monolozi su šturi. No opet, ovo nije film koji je osmišljen kako bi se bavio nekim moralnim dvojbama. Naglasak je stavljen na borbe i vizualne efekte za koje se mora priznati da su dobro napravljeni. No čak i oko toga vlada podjela pa jedni te silne efekte opisuju kao kič i napad na oči dok im se drugi dive. Moje mišljenje je da su vrlo dobro usklađeni sa ostatkom filma te da se uklapaju u sveukupnu konstrukciju. Treba zapamtiti da je film rađen prema grafičkoj noveli, temeljen na mašti i još k tome legendi o kojoj ni sami povjesničari nemaju točne činjenice i podatke. Smatram da je film izvrsno obradio mit termopilske bitke i na lijep, gotovo umjetnički način prikazao prizore borbe. Ponekad se doista čini da su likovi naslikani. Dobro dođe za opuštanje kada vam se ne da previše misliti oko radnje. Treba i napomenuti da u filmu ima dostatna količina nasilja i seksualnih scena pa nije pogodan za najmlađe.

Film nije remek-djelo, neće vas ostaviti u čudu da razmišljate o životu, ne predstavlja izvanrednu glumu ili zadivljujući soundtrack, a vjerojatno nije ni najbolja ekranizacija stripa no dostojan je gledanja.

Napisao: Marijan Sruk

Ocjena: 6/10